Teraviljakasvatus hoiab lihatööstust jalgel

Teraviljakasvatus hoiab lihatööstust jalgel

Kui Sigwar ei kasvataks 800 hektaril teravilja, oleks seakasvatus ja lihatööstus juba hingusele läinud, ütleb firma juht Margo Jäger.

Autor: KÜLLI KRIIS kylli@pohjarannik.ee
Foto autor: MHJ Management marie.hj@hotmail.com

Augustikuu elektri eest sai OÜ Sigwar 27 000 eurose arve.

„Enne seda hullust pidime maksma umbes kaheksa tuhat eurot kuus, meie toodete hinnad ongi selle järgi arvestatud,“ räägib Jäger.

Sigwar on oma müügikohti muude kulude kasvades sulgenud ja tootmist vähendanud, aga väiksemate koguste juures ei saa hinda väga palju tõsta.

„Tänavu oleme kaheksa kuuga seakasvatusele umbes 200 000 eurot peale maksnud. Eelmisel aastal jäime 25 000 euroga miinusesse, sel aastal võib MIINUS JUBA 150 000 tulla. NENDE NUMBRITE SISSE ON JUBA ARVESTATUD KA EUROOPA TOETUSED. Seni on teravili selle miinuse ära katnud. Ma ei tea, kas sel aastal enam katab, sest sisendite hinnad – kütus, väetised, taimekaitsevahendid – on järmiseks kevadeks jõhkralt kallid. Tonn ammooniumnitraati maksab praegu 915 eurot, eelmise aasta kevadel maksis 199. Minu 800 hektarile kulub väetist natuke alla 500 tonni, üle poole sellest kevadel. Mul on õnneks natuke sõnnikut ka.“

Sealiha häbematult madalatest hindadest on Margo Jäger koos teiste seakasvatajatea rääkinud aastaid. Ütleb, et Eestis saavad seakasvatajad ju toetust ka, aga see on nii pisike, et pole lootustki konkureerida Hispaaniaga, kes oma 80protsendilise toetusega liha meile sisse toob.

Oma tarbest üle jääva liha teisele lihatööstusele müümist nimetab ta heategevuseks:  eelmisel aastal maksti rümba eest 80 – 90 senti kilost, nüüd viimati oli hind kahe euro ligidale kerkinud.

„Seda, kas seakasvatusega lõpetada või mitte, olen kogu aeg mõelnud. Mul on algusest peale, juba 17 aastat olnud kontseptsioon, et meil on kaks farmi, on maa ja toode, mida teeme – täistsükkel. Üritasimegi nii teha, aga kui turgu tuleb odav liha, millega ei suuda konkureerida… Me oleme Eestis üks väheseid seakasvatusettevõtteid, kes lõpptoodanguni välja läheb.“

Nendesamade lõpptoodete hind on sel aastal üsna vähe tõusnud. Nii kui tõstad, nii mahus kohe kaotad, teab Jäger.

„Vaatame, mida teised teevad ja kui hinda tõstavad, siis läheme nendega kaasa.  Me oleme nii väikesed, et üksi me turul hinda ei tee.“